Msze św. w Bazylice Sejneńskiej

msze

W niedziele i święta
7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (suma), 13:00 (w języku litewskim), 17:30
W dni powszednie
6:30, 8:00, 17:30

Zobacz więcej »

Figura Matki Boskiej Sejneńskiej

madonna0

Łaskami słynąca figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, od 1602 roku jest przedmiotem kultu religijnego w Sejnach. Figura wraz z cokołem posiada 145 cm wysokości (bez korony), jest misternie wyrzeźbiona...

Zobacz więcej »

Liturgia
na dziś

biblia

Teksty czytań z dnia »

Aktualności

MARTYRIA - numer kwietniowy

02.04.2020

W zakładce "Siewca" znajdziemy nowy numer pisma diecezjalnego MARTYRIA. Z uwagi na epidemię jest tylko wersja elektroniczna. Zapraszamy do czytania.

Niedziela Palmowa i Triduum Paschalne - transmisja na facebook/KSM Parafia Sejny

02.04.2020

Dzięki zaangażowaniu młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej Parafii będziemy mogli uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia w naszej Bzylice za pośrednictwem bezpośredniej transmisji FACEBOOK/KSM PARAFIA SEJNY : Niedziela Palmowa godz.11:30 oraz godz. 13:00 (w języku litewskim). Triduum Paschalne: WIELKI CZWARTEK - godz. 19.00; WIELKI PIĄTEK - godz. 18.15 DROGA KRZYŻOWA, godz. 19.00 LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ; WIELKA SOBOTA godz. 19.00 - WIGILIA PASCHALNA. Zachęcamy do duchowej łączności wszystkich naszych Parafian.

Wskazania Biskupa Ełckiego na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

28.03.2020

Każda miłość musi być próbowana i doświadczana. Ale gdy wytrwa, doczeka się nagrody - zwycięskiej radości. Każda miłość prawdziwa musi mieć swój Wielki Piątek... Jeśli więc miłujemy naprawdę, trwajmy wiernie tak, jak trwała na Kalwarii Maryja z niewiastami i ufajmy Skończy się Wielki Piątek, przyjdzie Wielka Sobota i triumf Wielkie Niedzieli!

Drodzy Wierni, Czcigodni Bracia w Kapłaństwie, mijają kolejne dni Wielkiego Postu, naznaczone szczególnym trudem przeżywania naszej religijności w odosobnieniu, dla dobra siebie i innych. Z serca dziękuję za odpowiedzialność i zrozumienie tego szczególnego czasu wyrzeczenia. Dziękuję kapłanom za odważne podejmowanie wysiłków duszpasterskich, za umożliwianie Wiernym, w trudniejszych warunkach, łaski Sakramentu Pojednania, modlitwy i Eucharystii przy zmniejszonej liczbie uczestników. Zbliżające się dni Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy także będziemy musieli przeżyć przy zachowaniu ograniczeń i norm wskazanych przez Watykańskie Dykasterie oraz przez Episkopat Polski.

Penitencjaria Apostolska wystosowała dekret udzielający odpustów zupełnych poszczególnym wiernym - tekst Dekretu umieszczony jest na stronie internetowej Episkopatu i Diecezji Ełckiej; będzie również ogłaszany w Radio 5.

Dekretem z 14 marca br. aż do dowołania udzieliłem Wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Ełckiej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Św. Jednocześnie zalecam, aby osoby korzystające z dyspensy uczestniczyły we Mszy Św. transmitowanej w mediach publicznych lub internecie. Zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy i bardzo o nią proszę. Zanośmy do Boga stałą intencję uwolnienia świata od zagrożenia, módlmy się za siebie nawzajem, za personel medyczny, za kapłanów i wolontariuszy.

Przypominam zachętę, by każdego dnia o godz. 15.00 modlić się w domach Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o 20.30 łączyć się z kapłanami i osobami konsekrowanymi na modlitwie różańcowej.

Caritas Diecezji Ełckiej oprócz stałego wspomagania poprzez parafialne Zespoły Caritas rodzin potrzebujących, organizuje akcję „Paczka bezdotykowa". W parafiach wolontariusze będą przekazywali przygotowane wcześniej paczki żywnościowe dla starszych i potrzebujących, którzy nie powinni wychodzić z domów. Do akcji można włączyć się poprzez posługę wolontariatu, lub składając ofiary na zakup kolejnych paczek. Więcej informacji na stronie internetowej oraz telefonicznie u duszpasterzy parafii.

Wielki Tydzień

Niedzielę Palmową przeżywamy bez procesji z palmami, odwołane zostają spotkania Młodzieży. Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest nakazane - zachęcam, by łączyć się duchowo z celebracjami kościelnymi poprzez transmisje na żywo. Księży proboszczów zachęca się usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami. Liczba wiernych w kościołach - do 5 osób. W Wielkim Tygodniu szczególnie zachęcam do częstej medytacji nad Słowem Bożym w naszych rodzinach, korzystajmy z Pisma Św., czytajmy teksty biblijne zwłaszcza dotyczące Męki Pańskiej.

Wielki Czwartek

Msza Krzyżma będzie sprawowana w Katedrze Ełckiej bez udziału wiernych.

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie w Katedrze i kościołach parafialnych. Nie stosuje się podczas Mszy św. obrzędu umycia nóg. Po Mszy Św. Najświętszy Sakrament pozostaje w Tabernakulum - nie buduje się „ciemnicy" ani „Ołtarza adoracji". Zachęcam w tym dniu do szczególnej modlitwy za Kapłanów. Zachęcam do czytania Pisma Św., a zwłaszcza opisu ustanowienia Eucharystii - proszę, by czynili to Ojcowie rodzin.

Wielki Piątek

Nabożeństwo pasyjne w kościołach z adoracją Krzyża poprzez ukazanie, bez podchodzenia i ucałowania. Drogi Krzyżowe przeżywane mogą być w domach poprzez transmisje medialne. W domach zachęcam również do Adoracji krzyża, przy zapalonych świecach oraz do czytania Pisma Św., a zwłaszcza opisu Męki Pańskiej - proszę, by czynili to Ojcowie rodzin.W kościołach będzie możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim w godzinach wieczornych, lub przez całą noc, a także w ciągu dnia w Wielką Sobotę

Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna

Rezygnujemy ze wspólnotowego poświęcenia pokarmów wielkanocnych w kościołach. Zachęcam do skorzystania z przygotowanego tekstu Obrzędu poświęcenia posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, gdzie wierni sami modlą się w rodzinach; obrzęd znajduje się na stronie internetowej Episkopatu, Diecezji Ełckiej oraz u Duszpasterzy. Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w ciągu dnia

Msza Wigilii Paschalnej - bez uroczystej procesji z Paschałem; liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych;

zamiast procesji rezurekcyjnej kapłan może udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem od drzwi kościoła

w Niedzielę Wielkanocną, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą sprawowane dodatkowe Msze Św., by umożliwić udział wiernym, którzy zechcą przyjść do kościoła - przy zachowaniu ograniczeń liczby wiernych i odpowiednich dystansach w ławkach między wiernymi.

Udzielanie sakramentów Chrztu Św. czy Małżeństwa pozostawia się roztropności Księży Proboszczów wg ustaleń z zainteresowanymi; chrzest Św. w tym czasie powinien być udzielany poza Mszą Św.; do rozważenia duszpasterzy i rodziców pozostaje kwestia przeniesienia w czasie uroczystości I Komunii Św. lub zorganizowanie jej w kilku grupach; w późniejszym czasie, w miarę potrzeby zostaną wydane szczegółowe wytyczne odnośnie I Komunii Św.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w kolejną rocznicę ustanowienia Diecezji Ełckiej, w Katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku i w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej złożyłem uroczysty Akt zawierzenia naszej Diecezji i wszystkich przebywających Matce Najświętszej.

Sercem i modlitwą towarzyszę wszystkim naszym Wiernym prosząc o wytrwanie w wierze, odnowę wewnętrzną i oddalenie wszelkich niebezpieczeństw duchowych i fizycznych. Niech Chrystus dźwigający Krzyż naszych słabości i grzechów podtrzymuje nas i prowadzi do chwały Nieba, a Jego błogosławieństwo niech nam stale towarzyszy.

 

Koronawirus - jak się chronić?

14.03.2020

koronawirus

Galeria Malarstwa Sakralnego w Klasztorze Podominikańskim w Sejnach

10.08.2019

Pokoje Gościnne

slajd3a

Oferujemy pobyt i wypoczynek w naszych pokojach gościnnych.

STOLICA TYTULARNA Abp Jana Romeo Pawłowskiego

abp pawlowski

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej - delegat do spraw przedstawicielstw papieskich w świecie
Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 r. w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. 1 lipca 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji do Spraw Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 Prałatem Honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.  Dnia 18 marca 2009 roku Ojciec Święty Bendykt XVI mianował go nuncjuszem w Kongo i Gabonie przydzielając stolicę tytularną w Sejnach oraz godność arcybiskupa. Sakrę biskupią przyjął w Bydgoszczy 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone SDB. 

Najnowsze zdjęcia