Msze św. w Bazylice Sejneńskiej

msze

W niedziele i święta
7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (suma), 13:00 (w języku litewskim), 17:30
W dni powszednie
6:30, 8:00, 17:30

Zobacz więcej »

Figura Matki Boskiej Sejneńskiej

madonna0

Łaskami słynąca figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, od 1602 roku jest przedmiotem kultu religijnego w Sejnach. Figura wraz z cokołem posiada 145 cm wysokości (bez korony), jest misternie wyrzeźbiona...

Zobacz więcej »

Liturgia
na dziś

biblia

Teksty czytań z dnia »

Galeria Malarstwa Sakralnego w Klasztorze Podominikańskim w Sejnach

08.06.2019

30 Serce Jezusa2

Nabożeństwo do Najświętszego Serca rozwinęło się z nabożeństwa do świętych ran, w szczególności do świętej rany w boku Jezusa. Pierwsze wzmianki o nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdują się w jedenastym i dwunastym wieku w średniowiecznych klasztorach cysterskich i benedyktyńskich. Jednak dopiero objawienia francuskiej zakonnicy Małgorzaty Marii Alacoque jakie miały miejsce od grudnia 1673 do czerwca 1675 w burgundzkiej wiosce Paray-le-Monial, sprawiły, że kult ten stał się popularny i z czasem przybrał obecną formę. W objawieniach tych Chrystus polecił aby ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała (piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego) oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa.

Co ciekawe korzenie święta Serca Pana Jezusa  w Polsce sięgają czasów przed objawieniami św. Małgorzaty Alacoque. Pierwszy w świecie podręcznik tego nabożeństwa pod tytułem „Ognisko serc – Serce Jezusa” napisał o. Kacper Drużbicki. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa  wraz z mszą świętą ustanowił w 1765 r. papież Klemens XIII. Był to przywilej tylko dla Polski, dla ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie. W ten sposób Stolica Apostolska odpowiedziała na memoriał biskupów polskich z 1764 r. Dopiero w 1856 roku papież Pius IX rozszerzył na cały Kościół święto Serca Pana Jezusa, a 31 grudnia 1899 roku papież Leon XIII dokonał oddania całego Kościoła i rodzaju ludzkiego w opiekę Serca Jezusowego. Wielkim czcicielem Bożego Serca był Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież wielokrotnie mówił o nieskończonej miłości Chrystusa ku ludziom: „To Serce tętni całą niewyczerpaną miłością, która odwiecznie jest w Bogu. Tą miłością jest ku nam wciąż otwarte, jak zostało otwarte włócznią setnika na krzyżu”.

Najświętsze Serce Jezusa jest jednym z najpopularniejszych tematów w sztuce sakralnej. Pierwowzorem jest obraz autorstwa Włocha – Pompeo Batoniego z 1760 roku znajdujący się w rzymskim kościele Il Gesù. Większość późniejszych obrazów jest wyraźnym nawiązaniem do tego pierwowzoru. Podobnie jest z naszymi sejneńskimi obrazami. Na dzisiejszym obrazie Zbawiciel przedstawiony jest w półpostaci, ubrany w czerwoną tunikę i okryty niebieskim płaszczem. Jezus lewą ręką noszącą ślady przybicia do krzyża, wskazuje na płonące serce świecące boskim blaskiem. Serce to krwawi w miejscu przebicia lancą i otoczone jest koroną cierniową. Serce wieńczy krzyż nawiązujący do zbawczej śmierci. Promienie otaczające Najświętsze Serce są zaś symbolem miłości promieniującej w stronę ludzi.

Marcin Błaszczyk

więcej o Galerii pod adresem: https://www.facebook.com/Bialystoksubiektywnie/posts/2038662422912801

Pokoje Gościnne

slajd3a

Oferujemy pobyt i wypoczynek w naszych pokojach gościnnych.

STOLICA TYTULARNA Abp Jana Romeo Pawłowskiego

abp pawlowski

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej - delegat do spraw przedstawicielstw papieskich w świecie
Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 r. w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. 1 lipca 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji do Spraw Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany Kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 Prałatem Honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.  Dnia 18 marca 2009 roku Ojciec Święty Bendykt XVI mianował go nuncjuszem w Kongo i Gabonie przydzielając stolicę tytularną w Sejnach oraz godność arcybiskupa. Sakrę biskupią przyjął w Bydgoszczy 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone SDB. 

Najnowsze zdjęcia